Skip to main content

Ślub w Grecji - greckie przyjęcie weselne

Wielu naszych klientów decydujących się na ślub w Grecji zadaje często pytanie, jak wygląda przyjęcie weselne. Czy odbiega od tradycyjnego polskiego przyjęcia? Jakie dania są serwowane? Co z alkoholem? Jak wyglądają atrakcje wieczoru? Na te i wiele innych pytań spróbuję odpowiedzieć w dzisiejszym poście.



Stare greckie powiedzenie głosi, jeśli jesteś w Grecji, zachowuj się jak Grek. To pierwsza złota zasada. Jeśli decydujecie się na ślub w Grecji i planujecie również przyjęcie weselne, nie starajcie się za wszelką cenę przenieść polskich zwyczajów do Grecji. Grecja i Polska to dwa różne kraje pod każdym względem. Tak więc nie oczekujcie, że na obiad dostaniecie tradycyjny polski rosół czy kotlet schabowy z ziemniakami. Skoro zaczęłam już temat jedzenia, to przy nim zostańmy. W zależności od wyboru lokalu (ekskluzywna restauracja czy tawerna) na przyjęciu weselnym w Grecji najczęściej serwuje się meze, czyli greckie przysmaki serwowane na dużych talarzach po środku stołu. Ta opcja pozwoli Wam zasmakować prawdziwej kuchni greckiej i każdy znajdzie coś dla siebie. I tak na przykład w skład meze wchodzi grecka moussaka, nadziewane pomidory i papryki, souvlaki, dolmades, grilowane warzywa i mięsa, sałatka grecka, sałatka ziemniaczana, owoce morza i oczywiście tzatziki.

zdj. Bureniusz Fotografia


W restauracji natomiast obiad zazwyczaj składa się z 3-4 dań zamawianych indywidualnie. Możecie wówczas zamówić bardziej wymyślne dania, typu risotto z owocami morza, grilowaną rybę lub tradycyjną grecką potrawkę z królika. 

Niezależnie od wyboru miejsca przyjęcia, czy będzie to tradycyjna tawerna czy restauracja, jedzenie będzie wyśmienite i nie będziecie głodni!

Inaczej niż w Polsce, w Grecji nie serwuje sie dań gorących po głównym obiedzie. Możecie zamówić przekąski, typu oliwki, tzatziki, smażone cukinie, ciasto francuskie nadziewane szpinakiem lub serem, kiełbaski czy pitta bread.





Przyjęcie weselne tradycyjnie rozpoczyna pierwszy taniec Państwa Młodych.



Podobnie jak w Polsce bardzo ważnym elementem przyjęcia weselnego jest tort. Państwo Młodzi kroją pierwszy kawałek torta i karmią się nawzajem. Oznacza to, że będą dla siebie samą słodyczą.




zdj. Bureniusz Fotografia
A co z alkoholem na greckim weselu? Zdecydownie nie spożywa sie takiej ilości wódki jak na weselu w Polsce. Grecy bardzo rzadko piją wódke, a jeśli już to w wersji ouzo. Bardzo rzadko też tawerny czy restauracje mają w ofercie szeroki wybór tego popularnego w Polsce trunku. Wynika to po części z klimatu w Grecji. Decydując się na ślub w Grecji musicie mieć na uwadze wysoką temperaturę i wilgotność powietrza. W Grecji do obiadu serwuje się wino lub piwo. Natomiast do deseru raki, czyli mocny trunek z owocowym akcentem. Podczas przyjęcia, goście mogą popijać koktajle, a dla miłośników wysokich procentów proponuję ouzo.
Kolejna bardzo ważna sprawa, na którą chciałabym zwrócić uwagę, to tzw korkowe. Nie ma tego zwyczaju w Grecji. Nie można również do żadnego lokalu wnieść swojego alkoholu.



A jak się bawi na greckim weselu? Oczywiście nie może zabraknąć tańców przy rytmach greckiej muzyce! Największą atrakcją jest grecki zespół muzyczny na żywo oraz tancerze greccy, którzy porwią do tańca najbardziej opornych gości! Możecie też wynająć DJ i bawić się przy swojej ulubionej muzyce.


zdj. Bureniusz Fotografia
Gwoździem programu będą fajerwerki, które rozbłysną nad gwieździstym, greckim niebie!

zdj. Bureniusz Fotografia



Nie zwlekajcie z podjęciem decyzji o ślubie za granicą! Jeśli marzycie o prawdziwie greckim weselu,  tuż nad brzegiem morza, z przepysznym greckim jedzeniem i cudną atmosferą, skontaktujcie się z nami jeszcze dzisiaj, a spełnimy Wasze marzenia!




Comments

Post a Comment

Popular posts from this blog

Ślub Moniki i Łukasza na Cameo, na Zakynthos

O tym, że marzenia się spełniają, przekonali się Monika i Łukasz, sympatyczna Para, która zgłosiła się do nas z prośbą o zorganizowanie ślubu za granicą 5 tygodni przed planowanym ślubem. Nie chciałam zasmucić Moniki, ale wizja organizacji ślubu w tak krótkim czasie, a w szczególności część formalna, czyli dokumenty, wydawała się wręcz nie do pokonania i nie do zrealizowania. Jednakże, kiedy Monika powiedziała mi, dlaczego bardzo zależy im na ślubie w tak krótkim terminie, postanowiłam, że zrobię wszystko, aby ślub doszedł do skutku. W końcu do odważnych świat należy! Mieliśmy tydzień czasu na załatwienie wszystkich dokumentów i przetłumaczenia ich na język grecki.

Nie oszukuję, kosztowało nas to dużo stresu, a Monikę i Łukasza dużo wydatków związanych z ekspresowymi przesyłkami i tłumaczeniami części dokumentów w UK, ale jeśli jest się zdeterminowanym i chce się osiągnąć zamierzony cel, to wówczas to co wydaje się niemożliwe, okazuje się banalnie proste.  Udało się!!! W ciągu tygodn…

Jak przygotować ślub kościelny za granicą

Wiele osób coraz częściej zastanawia się nad zorganizowaniem nie tylko ślubu cywilnego, ale również ślubu kościelnego za granicą. Czy łatwo jest przejść procedury kościelne, a także przekonać najbliższych, aby spełnić swoje marzenia? Nasza odpowiedź jest jednoznaczna: TAK! Jeżeli obydwoje wiecie czego pragniecie, to nikt Wam nie powinien stanąć na przeszkodzie w realizacji Waszych planów.
ślub na Kefalonii 
ślub na Zakynthos ślub na Zakynthos ślub w Rzymie Ślub kościelny za granicą jest możliwy do zorganizowania, a procedury jego organizacji nie są takie straszne jak się wydaje. Nasza rada dla osób planujących ślub kościelny za granicą, to jak najwcześniejsza wizyta u proboszcza w Waszej parafii, aby przedstawić mu Wasze plany. Im szybciej odbędziecie tą rozmowę, tym lepiej.

ślub na Zakynthos
Kolejnym etapem jest przekonanie Waszych najbliższych o planowanym ślubie kościelnym za granicą. Nie oszukujmy się, że wielu rodziców chciałoby, aby ich pociechy wypowiedziały sakramentalne TAK …